Piątek, 28 czerwca 2024

Prof. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie uczestniczył w ogólnopolskiej konferencji „Państwowe wyższe szkoły zawodowe w Polsce. Dokonania, stan obecny, perspektywy”, która odbyła się 27 i 28 czerwca 2013 r. w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Celem spotkania było przedstawienie ról i miejsca PWSZ-tów w systemie szkolnictwa wyższego, opis sposobów i efektów funkcjonowania oraz wskazanie kierunków rozwoju na przyszłość. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń, upowszechnienia wyników badań i analiz prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych oraz podsumowanie 15-lecia istnienia PWSZ-tów. Jedna z ważnych konkluzji dotyczyła powrotu do początkowych założeń ich tworzenia, czyli położenia nacisku na praktyczne kształcenie zawodowe. Podkreślono również znaczenie zatrudniania dydaktyków na pierwszym etacie. Dobrym przykładem była tu Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, w której aż dla 70% wykładowców jest placówką macierzystą.

Konferencja składała się z czterech sesji plenarnych. Pierwsza, pod przewodnictwem prof. Mirosława Pawlaka, rektora PWSZ w Koninie i prof. Józefa Bergiera, rektora PWSZ w Białej Podlaskiej, dotyczyła przemian w systemie edukacji szkolnictwa wyższego w Polsce oraz ewaluacji programów kształcenia w latach 1999-2013 na przykładzie PWSZ w Wałbrzychu. Podjęto również dyskusję na temat badań naukowych, które mogą stać się szansą rozwoju państwowych wyższych szkół zawodowych, a także kierunków polityki finansowej.

Podczas drugiej sesji plenarnej, wykład na temat PWSZ w Koninie jako integralnym elemencie miasta i regionu, wygłosili dr Artur Zimny, dziekan Wydziału Społeczno-Technicznego oraz dr inż. Robert Cieślak, starszy wykładowca z Instytutu Technicznego naszej uczelni.

W obradach udział wzięli przedstawiciele środowisk naukowych z ośrodków w Polsce i z zagranicy, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców.
Patronat nad nią mieli minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz marszałek województwa lubelskiego.
prom.

zdjęcia: Joanna Żuk
  • Konferencja fot Joanna Żuk (46)
  • Konferencja fot Joanna Żuk (50)