Piątek, 28 czerwca 2024

Politolodzy w Brukseli

Do Brukseli, stolicy Belgii oraz Unii Europejskiej, pojechała grupa absolwentów i studentów  Instytutu Politologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Młodych politologów zaprosił Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uczestnicy zwiedzili siedzibę Komisji Europejskiej, gdzie poznali zakres działania Komisji i innych organów i instytucji UE, oraz Parlament Europejski. Ważnym punktem wyprawy był udział w konferencji na temat wspólnej polityki rolnej po 2013 roku, którą przeprowadzili Andrzej Grzyb oraz Jarosław Kalinowski, posłowie PE.
W programie znalazły się odwiedziny brukselskiego Biura Informacji Województwa Wielkopolskiego. Biuro funkcjonuje w strukturach związanych z rozwojem regionalnym, współpracą zagraniczną i pozyskiwaniem funduszy. Przy okazji tej wizyty, studenci mieli okazję podziwiać widok rozpościerający się na miasto z tarasu znajdującego się na dachu budynku, w którym Biuro mieści się od 2003 r.
Ponieważ była to wycieczka studencka, jej uczestnicy odwiedzili Leuven, położone niedaleko Brukseli miasto z najstarszym – nie tylko w Belgii, ale również w Holandii i Luksemburgu – uniwersytetem. W centrum miasta stoi też bardzo charakterystyczny posąg, przedstawiający studenta z książką.
Warto dodać, że wycieczka została zorganizowana z pieniędzy zarobionych przez Studenckie Koło Naukowe Politologów PWSZ, które w latach 2011 i 2012 przeprowadziło zlecone przez Urząd Miasta Konina dwa badania ankietowe. Kolejna już za rok i podobnie jak ta będzie sfinansowana dzięki pracy studentów nad raportem dotyczącym oceny jakości pracy Urzędu Miejskiego w Koninie w 2013 r.
Wjazd odbył się w dniach od 24 do 26 czerwca 2013 r. Grupa składała się z siedmiu absolwentów i dziewięciu studentów II roku Instytutu Politologii. Znalazł się w niej też Łukasz Miłkowski, laureat konkursu wiedzy o Europie i Unii Europejskiej, przeprowadzonego podczas tegorocznych Drzwi Otwartych PWSZ w Koninie. Opiekunem wycieczki był dr Przemysław Osiewicz.

prom.

zdjęcia: Emilia Dziekan