WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Niedziela, 14 lipca 2024
 
 
 
SPOTKANIA Z KULTURĄ NIEMIECKĄ

Spotkania z Kultura Niemiecką odbyły się w dniach 26.03.-27.03.2013. Były przeznaczone dla studentów języka niemieckiego, ale uczestniczyło w nich również kilkoro studentów innych kierunków. Celem Spotkań było poznanie różnych aspektów kultury niemieckiej. Zostały one przygotowane przez nauczycieli i studentów IN.

Spotkania z Kultura Niemiecką rozpoczęły się we wtorek 26.03.2013 prezentacją filmu niemieckiego reżysera Toma Tykwera pod tytułem „Biegnij, Lola, biegnij”. Wraz z tym reżyserem nastąpiła istotna zmiana w kinematografii niemieckiej, co można było zauważyć w trakcie prezentacji filmu, w którym wykorzystano takie środki wyrazu jak tzw. „efekt motyla”. Film został wprowadzony prelekcją Karoliny Ryguły, studentki II roku. Po filmie odbyła się dyskusja.

W środę 27.03.2013 odbyły się wykłady przygotowane przez zaproszonego gościa pana Frana Sablowskiego oraz studentów języka niemieckiego. Pan Frank Sablowski, który jest Niemcem mieszkającym od pewnego czasu na stałe w Polsce, opowiedział o swoich doświadczeniach z pobytu w naszym kraju i porównał je z odnośnymi sytuacjami w zachowaniach Niemców. Pierwszym studentem wygłaszającym referat był Karol Truschke, student I roku języka niemieckiego. Porównał on systemy szkolne polski i niemiecki. Opowiedział również o swoich własnych doświadczeniach ze szkoły niemieckiej i polskiej, porównując warunki w szkołach, mentalność uczniów polskich i niemieckich oraz sposoby ich zachowania w określonych sytuacjach. Referat i prezentacja studentek III roku Judyty Głowackiej i Angeliki Janc traktował o niemieckiej tradycji bożonarodzeniowej z jej główną atrakcją jarmarkami świątecznymi, których w Polsce właściwie nie ma. Studentki zaprezentowały historię jarmarków w Niemczech i zobrazowały ją zdjęciami oraz filmami pokazującymi jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie, na których same przebywały.

Magdalena Mańka (III rok) opowiedziała w swoim referacie o elementach muzyki niemieckiej. Muzyka jest bardzo szeroką dziedziną, o której można mówić godzinami, natomiast w prezentacji zostały pokazane rodzaje muzyki i wykonawcy, którzy niekoniecznie są elementami ogólnoświatowych trendów muzycznych, ale stanowią część muzycznej kultury niemieckiej (May), czy też jako światowej sławy wykonawcy niekoniecznie budzący skojarzenia z Niemcami (Skorpions). Aneta Podkańska (III rok) przygotowała prezentację o Berlinie jako jednej z stolic kultury światowej. Mogliśmy się z niej dowiedzieć o historii miasta, jego architekturze, teatrach, koncertach, filmach i innych aspektach kultury kwalifikujących Berlin do tego miana. Ostatnim wystąpieniem była prezentacja studentek III roku Katarzyny Królak i Karoliny Silnej, które mówiły o stereotypach istniejących w postrzeganiu Polaków przez Niemców i odwrotnie. Po definicji stereotypów nastąpiło wyliczenie i ich zobrazowanie różnego rodzaju przykładami. Referat powstał na podstawie badań (ankiet) przeprowadzonych pośród uczniów polskich szkół oraz Niemców, zapytanych każdorazowo o postrzeganie drugiego narodu.

Wszystkie referaty prezentowały wysoką wartość merytoryczną i oddawały trud włożony przez studentów w ich przygotowanie.

Ostatnim elementem Spotkań z Kulturą Niemiecką był film Wolfganga Beckera pt.: „Good bye, Lenin”, pokazujący część historii Niemiec – okres zjednoczenia obydwu państw niemieckich w fabularnym i bardzo wzruszającym ujęciu. Prezentacja filmu została poprzedzona słowem wstępnym przygotowanym ponownie przez Karolinę Rygułę.

Następnie studenci podzielili się swoimi wrażeniami po obejrzeniu filmu.

 
mgr Dariusz Dolatowski
koordynator

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki