Sobota, 8 czerwca 2024

To nie było tureckie kazanie…

…  były za to tureckie potrawy, tańce, muzyka i zwyczaje. Czwarty już Dzień Turecki w PWSZ w Koninie zorganizowali studenci pochodzący z ojczyzny tulipanów.

Kulturę i zwyczaje tego dość odległego od Polski kraju od kilku lat przybliżają koninianom, a przede wszystkim społeczności PWSZ, tureccy stypendyści programu „Erasmus”. W tym roku akademickim studiuje u nas 16 osób mieszkających po azjatyckiej stronie cieśniny Bosfor. Żaden z krajów, z którymi podpisaliśmy umowy o wymianie w ramach Erasmusa, nie ma w Koninie tak licznej reprezentacji. Świadczy to, że studenci z Turcji, którzy byli w Koninie w poprzednich latach, wiozą do swojej ojczyzny dobre wspomnienia o Polsce, Polakach i oczywiście naszym mieście i naszej uczelni.

Nie można jednak nie wspomnieć o Turkish henna night, zwyczaju, który można porównać do polskiego wieczoru panieńskiego. Dziewczęta z chustami na głowach i cieniutkimi świeczkami w dłoniach okrążają siedzącą przyszłą pannę młodą. A skąd w nazwie henna night? Ponieważ tej nocy maluje się wnętrze jej dłoni naturalnym barwnikiem – henną, po czym kładzie na to monetę i owija rękę ręcznikiem aż do wyschnięcia. Ten tatuaż ma jej zapewnić pomyślność w nowym życiu.
Podczas Turkish Day tańczyły nie tylko dziewczęta. Był też taniec w męskim wykonaniu. Studentom towarzyszył Halil Ibrahim Kaya, wykładowca  z Kafkas University w Kars, który wizytuje zajęcia stypendystów w Koninie. Dzień Turecki w PWSZ, który odbył się 22 maja 2013 r., zakończyło palenie sziszy.

aria

• DSC01941