Niedziela, 14 lipca 2024

Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Studenci uczelni publicznych mogą ubiegać się o stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Stypendium przyznawane jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli, kolegiów pracowników służb społecznych, studentów I i II stopnia i jednolitych magisterskich uczelni publicznych, zameldowanych na stałe na terenie Województwa Wielkopolskiego.

Warunki otrzymywania stypendium:
  • Warunkiem otrzymania stypendium jest złożenie w odpowiednim Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta na prawach powiatu wniosku o przyznanie stypendium w trybie i na warunkach określonych w Regulaminie.
  • Stypendium jest przyznawane corocznie.
  • Stypendium ma charakter pomocy socjalnej.
O przyznanie stypendium mogą się ubiegać osoby spełniające łącznie następujące kryteria:
  • studiują w trybie dziennym,
  • zameldowane są na terenie Województwa Wielkopolskiego,
  • w roku ubiegania się o stypendium nie ukończyły 28 roku życia,
  • uzyskały za poprzedni rok nauki średnią ocen od:
-  studentów i słuchaczy (wniosek o stypendium – zgodnie z Załącznikiem nr 2):

średnia z ocen  punkty  waga  punkty  przeliczeniowe
 4,81 – powyżej  5  0,4  2,0
 4,61 – 4,8  4  0,4  1,6
 4,41 – 4,6  3  0,4  1,2
 4,21 – 4,4  2  0,4  0,8
 4,01 – 4,2  1  0,4  0,4
  • Znajdują się w trudnej sytuacji materialnej – średni miesięczny dochód netto uzyskany na jednego członka rodziny osoby wnioskującej o stypendium za poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczył 650,00 zł netto.
Dochód oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2006 Nr 139, poz.992 ze zmianami):

dochód netto  punkty  waga  punkty  przeliczeniowe
 do 125,00 zł  6  0,6  3,6
 125,01 zł – 170,00 zł  5  0,6  3,0
 170,01zł – 240,00 zł  4  0,6  2,4
 240,01 zł – 340,00 zł  3  0,6  1,8
 340,01 zł – 475,00 zł  2  0,6  1,2
 475,01 zł – 650,00 zł  1  0,6  0,6
 650,01 zł – 740,00 zł (dotyczy  tylko osób samotnie  wychowujących dzieci)  0  0,6  0,0

• Osoby samotnie wychowujące dziecko/dzieci – średni miesięczny dochód netto uzyskany na jednego członka rodziny osoby wnioskującej o stypendium za poprzedni rok kalendarzowy nie może przekroczyć 740,00 zł netto – 0 pkt.

Kryterium przyznawania punktów dodatkowych:

1) wnioskodawca jest sierotą zupełną/ym – 2 pkt,
2) wnioskodawca pochodzi z rodziny, gdzie rodzic samotnie wychowuje dziecko/dzieci – 0,5 pkt,
3) wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną poniżej 16 roku życia – 1 pkt,
4) wnioskodawca jest osobą powyżej 16 roku życia o:
    a) znacznym stopniu niepełnosprawności – 1,5 pkt,
    b) umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – 1 pkt,
    c) lekkim stopniu niepełnosprawności – 0,5 pkt,
5) w rodzinie wnioskującego jest/są osoba/y niepełnosprawna/e – 0,5 pkt.

Do wniosku o przyznanie stypendium należy dołączyć:

1. Zaświadczenie uczelni o wysokości średniej ocen w nauce za poprzedni rok akademicki uzyskanej przez wnioskującego, z wyłączeniem ust. 2 i 3 (spójrz regulamin).
2. Kserokopię świadectwa z poprzedniego roku szkolnego (dot. ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej) studenta I roku (oryginał świadectwa do wglądu w odpowiednim Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta na prawach powiatu), z wyłączeniem ust. 1 i 2 (spójrz regulamin).
3. Zaświadczenie uczelni o obecnym statusie studenta/słuchacza, w momencie składania wniosku - dot. ust. 1-3 (spójrz regulamin).
4. Zestawienie potwierdzające status rodziny osoby wnioskującej oraz ich dochody netto osiągnięte za poprzedni rok kalendarzowy wraz z dokumentem poświadczającym o stałym zameldowaniu wszystkich wykazanych  w niniejszym zestawieniu osób – zgodnie z Załącznikiem nr 4.
5. Zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego za poprzedni rok kalendarzowy o wysokości dochodów osiągniętych przez wszystkich pełnoletnich członków rodziny, w tym wnioskującego słuchacza/studenta z wyłączeniem osób dot. ust. 7.
6. Oświadczenie o wysokości dochodu za poprzedni rok kalendarzowy/rozliczeniowy członków wchodzących w skład rodziny wnioskującego w przypadku gdy rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne lub w formie karty podatkowej – zgodnie z Załącznikiem nr 5.
7. Zaświadczenie o dochodowości gospodarstwa rolnego, działów specjalnych produkcji rolnej z urzędu gminy, miasta i gminy w przypadku gdy dotyczy.
8. Oświadczenie członka rodziny o wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu, który został uzyskany za poprzedni rok kalendarzowy – zgodnie z Załącznikiem nr 6.
9. Kserokopię aktu zgonu rodziców w przypadku, gdy wnioskodawca jest sierotą zupełną (oryginał do wglądu  w odpowiednim Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta na prawach powiatu).
10. Oświadczenie potwierdzające status rodzica samotnie wychowującego dziecko/dzieci – zgodnie z Załącznikiem nr 7.
11. Kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności osoby wnioskującej powyżej 16 roku życia, z miejskiego/powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, bądź od orzecznika ZUS, z zaznaczeniem stopnia niepełnosprawności (oryginał do wglądu w odpowiednim Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta na prawach powiatu).
12. Kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności gdy w rodzinie wnioskującego jest osoba niepełnosprawna, z miejskiego/powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, bądź od orzecznika ZUS (oryginał do wglądu w odpowiednim Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta na prawach powiatu).
13. Inne dokumenty wymagane przez Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta na prawach powiatu w celu weryfikacji złożonego wniosku o przyznanie stypendium.

Wnioski o stypendium z pełną dokumentacją należy składać w Starostwach Powiatowych lub w Urzędach Miast na prawach powiatu właściwych ze względu na miejsce stałego zameldowania osoby wnioskującej, w terminie do 20 października przez studentów/słuchaczy.