Niedziela, 14 lipca 2024

Chcemy pomagać innym

Koło naukowe wolontariuszy PWSZ w Koninie zorganizowało 18 listopada 2013 r. szkolenie „Jak zostać wolontariuszem”. Było to już kolejne spotkanie dla przyszłych wolontariuszy, na którym, jak co roku, zachęcano studentów do pomagania innym.

Pięć minut przeznaczonych na pomoc jest więcej warte, niż dziesięć przeznaczonych na współczucie – mówił Krzysztof Zieliński, koordynator wolontariatu przy hospicjum w Licheniu.  Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie i bezpłatnie pomaga innym. To podstawowe zasady bycia wolontariuszem. By zostać nim należy przejść cykl szkoleń, które pozwolą zrozumieć i zaangażować się w pracę dla dobra drugiego człowieka, w szczególności osoby chorej przewlekle, będącej w hospicjum.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się o ogólnych zasadach wolontariatu, które reguluje Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Kandydaci na wolontariuszy dowiedzieli się o zasadach pracy dobrowolnej i bezpłatnej oraz zapoznali się z podstawowymi informacjami o opiece paliatywnej. Szkolenia tego typu mają na celu przygotowanie wolontariuszy do pracy w hospicjum, gdzie będą wsparciem dla pacjentów i personelu.

• DSC05170
  • DSC05176