WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Koncert bożonarodzeniowy w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ


Profesor Henryk Wojnarowski, dyrygent Chór Filharmonii Narodowej, koninianin, w czerwcu br. otrzymał tytuł Benedykta, przyznany przez redakcję „Przeglądu Konińskiego”. Stało się tak, choć chór i prof. Wojnarowski dotychczas w Koninie nie koncertowali. – Ten brak trzeba szybko nadrobić – mówił wówczas Józef Nowicki, prezydent Konina. – Zgadzam się – deklarował profesor.
 
22 grudnia br. Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego wystąpi w Koninie z koncertem bożonarodzeniowym. Na koncert, który odbędzie się w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ w Morzysławiu, zapraszają koninian prezydent Konina, Koniński Dom Kultury i Konińskie Towarzystwo Muzyczne.

Wraz z 85-osobowym chórem wystąpią: Ewa Wilczyńska (fortepian) oraz soliści: Magdalena Dobrowolska, Aneta Kapla, Kinga Łukasik, Justyna Jedynak-Obłoza, Inga Poškutė, Barbara Szczerbaczewicz, Tomasz Warmijak i Przemysław Żywczok.
W ich wykonaniu usłyszymy najpiękniejsze kolędy polskie (przede wszystkim) i zagraniczne. Wśród zaplanowanych do wykonania 23. Kolęd, będą „Z narodzenia Pana”, „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy śliczna Panna”, „Dzisiaj w Betlejem” po „A Gaelic Blessing”, „Jesus child”, „Shepherd’s pipe carol” i „Gdy się Chrystus rodzi”.
 
Henryk Wojnarowski kieruje Chórem Filharmonii Narodowej od roku 1978. – Ale urodziłem się w Sławsku, ale od zawsze związany jestem z Koninem; tu są groby moich rodziców i brata – mówił o sobie podczas otrzymywania nagrody Benedykta w czerwcu 2013 roku. - Do liceum chodziłem w Koninie, gdzie po raz pierwszy, mając 16 lat, zorganizowałem w 1948 roku chór, który dał koncert podczas imienin dyrektora Kozłowskiego. Wczoraj zaś dyrygowałem chórem w Filharmonii Narodowej. Te dwa wydarzenia dzieli 65 lat! Dzisiejsza nagroda jest dla mnie honorem, zaszczytem, bardzo będę o nią dbał.
 
Profesor Wojnarowski dyrygenturę symfoniczno-operową ukończył w warszawskiej PWSM, w klasie Stanisława Wisłockiego. W latach 1960-78 był dyrygentem i kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Warszawie; przygotował tam około 80 premier i kilka prapremier operowych. Z Chórem Filharmonii Narodowej artysta z wielkimi sukcesami koncertuje od wielu lat w licznych ośrodkach filharmonicznych w kraju i za granicą z udziałem renomowanych orkiestr symfonicznych polskich i europejskich (m. in. w mediolańskiej La Scali w latach 1985, 1989 i 1990, w Berlinie, Mediolanie, Monachium, Paryżu, Rzymie, Madrycie, Jerozolimie).
Współpracował z najwybitniejszymi współczesnymi dyrygentami, takimi jak Gary Bertini, Sergiu Comissiona, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Lorin Maazel, Jerzy Maksymiuk, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Krzysztof Penderecki, Helmuth Rilling, Witold Rowicki, Jerzy Semkow, Giuseppe Sinopoli, Stanisław Skrowaczewski, Leopold Stokowski, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Bohdan Wodiczko. Przygotował cały kanon dzieł wokalno-instrumentalnych wszystkich epok, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej muzyki współczesnej (m.in. wszystkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego z udziałem chóru. Uczestniczył w wielu prawykonaniach polskich i światowych. Wraz z Chórem Filharmonii Narodowej dokonał znacznej ilości archiwalnych nagrań radiowych i płytowych. Profesor Wojnarowski ma na swoim koncie sześć nominacji do najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu fonograficznego - Grammy. W październiku 2005 roku został laureatem nagrody im. Jerzego Kurczewskiego, jedynej w kraju nagrody honorującej twórców chóralistyki, przyznawanej w Poznaniu od 1999 roku. W czerwcu 2011 roku został honorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Henryk Wojnarowski był w latach 1962-2002 nauczycielem akademickim, posiada tytuł profesora zwyczajnego. 

Tekst: Andrzej Dusza, projekt plakatu: Zdzisław Siwik
                                                                          

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki