Sobota, 29 czerwca 2024

Spotkanie w „ścisłym” gronie

Spotkanie promocyjne na rzecz kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych odbyło się Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Jego adresatami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Konina.

Inicjatorem takich spotkań, które od kilku lat odbywają się w całej Polsce, jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prowadzone są  w ramach projektu systemowego „Kampania promocyjna na rzecz kierunków matematycznych, przyrodniczych, technicznych” (Program Operacyjny Kapitał Ludzki). Współuczestniczą w nich uczelnie prowadzące tzw. kierunki ścisłe, bowiem spotkania są doskonałym źródłem informacji dla przyszłych studentów. Stanowią również okazję do promocji uczelni wśród młodzieży ponadgimnazjalnej, która w okresie okołomaturalnym podejmuje decyzję o wyborze studiów.

W przypadku konińskiego spotkania (9 maja) jego współogranizatorem była Katedra Mechaniki i Budowy Maszyn PWSZ w Koninie. Zaproszenia otrzymała młodzież z Zespołu Szkół im. M. Kopernika, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych, Zespołu Szkół Hutniczo-Technicznych, III Liceum oraz II Liceum.

Program obejmował udział w trzech wykładach. O tym dlaczego żaglowce pływają pod prąd opowiadał mgr Piotr Lindner, z jakich materiałów budowane są współczesne samochody wyjaśniała  inż. Karolina Wiśniewska (absolwentka naszej uczelni), a w jaki sposób komputer pomaga inżynierowi w projektowaniu tłumaczył dr inż. Robert Roszak. Natomiast kierunek mechanika i budowa maszyn zaprezentował Łukasz Wojewoda, student III roku MBM.

Spotkanie zakończyło zwiedzanie mobilnej wystawy „Nauka Polska”, która jest częścią tego projektu. Można ją zwiedzać przez najbliższe dwa tygodnie w godzinach od 8.00 do 16.00 w holu przed aulą, w budynku uczelni przy ul. Przyjaźni 1.

W piątkowej prezentacji, oprócz zaproszonej młodzieży, ze strony PWSZ uczestniczyli dr Jerzy Jasiński, prorektor ds. kształcenia, dr inż. Bogumiła Delczyk-Olejniczak, dziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Inżynierii Środowiska, dr hab. Edward Pająk, kierownik Katedry Mechaniki i Budowy Maszyn i jednocześnie koordynator projektu „Wzmocnienie potencjału PWSZ w Koninie – drogą wzrostu liczby absolwentów kierunku o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie zabrakło również przedstawiciela MNiSW. Paulina Multon nie tylko zachęcała do studiowania na kierunkach inżynierskich w Koninie, ale także przekazała od ministerstwa nagrody dla szkół, które wzięły udział w spotkaniu – zestawy do elektrochemii.

aria

• DSC09263