Środa, 17 lipca 2024

Podróże kształcą, czyli Niemcy i Chińczycy w PWSZ w Koninie

Grupa niemieckich i chińskich studentów z Hochschule Merseburg gościła w zeszłym tygodniu w PWSZ w Koninie. Ośmioro młodych ludzi wraz z opiekunem nie tylko zwiedziło naszą uczelnię, miasto i elektrownię w Pątnowie, ale także jedną z najnowocześniejszych wytwórni pomp w Lesznie.

PWSZ w Koninie umowę o partnerstwie z Hochschule Merseburg podpisała w 2007 roku. Podobnie jak nasza uczelnia ma profil zawodowy. Jednym ze „wspólnych“ kierunków, który daje pole do ścisłej współpracy, jest inżynieria środowiska. Młodzież, która przyjechała do nas 15 września, to studenci kierunku chemia i inżynieria środowiska o specjalności instalacje chemiczne, unieszkodliwianie i inżynieria środowiska.

Pierwszego dnia goście z Niemiec i Chin zwiedzili Konin i część uczelni, drugiego laboratoria Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Inżynierii Środowiska oraz elektrownię w Pątnowie. Towarzyszyła im dwójka naszych studentów, Iza Sturglińska z mechaniki i budowy maszyn oraz Karol Truschke z filologii germańskiej. Ostatni dzień (17 września) miał najbardziej wypełniony progam: wyjazd do Leszczyńskiej Farbyki Pomp w Lesznie oraz zwiedzanie Poznania. Podczas całego pobytu nad gośćmi czuwał dr Robert Cichowicz, docent z Katedry Inżynierii Środowiska. ‒ W Lesznie przyjęto nas fantastycznie, przed głównym budynkiem na maszty wciągnięto flagi Chin, Niemiec i Polski, zapewniono wstęp do najciekawszej części fabryki, najnowocześniejszej w Europie odlewni korpusów pomp ‒ opowiada dr Cichowicz. Dodaje też, że LFP produkuje pompy wszelkiego typu, używane w inżynierii środowiska oraz zewnętrznych i wewnętrznych instalacjach budowlanych, co wzbudziło zainteresowanie przyszłych specjalistów inżynierii środowiska. Na zakończenie wizyty w wytwórni pomp wszyscy studenci otrzymali certyfikaty uczestnictwa.
aria

• P1010868