Niedziela, 14 lipca 2024

O budownictwie i nie tylko

Katedra Budownictwa i Inżynierii Środowiska była gospodarzem kolejnego spotkania w ramach Akademii Młodego Studenta, które odbyło się 6 kwietnia 2016 r.

Wykładowcy i studenci przygotowali dla uczniów Zespołu Szkół Budowlanych oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich warsztaty, wykłady oraz prezentacje na temat budownictwa i inżynierii środowiska.  Nie zabrakło prezentacji jednej z wiodących firm na rynku polskim ‒ Fabryki Stopów Sp.z.o.o. ‒ krajowego lidera w produkcji i sprzedaży stropów.
O firmie i współpracy nauki z biznesem opowiadali Michał Równiak i Mariusz Koperski. Swoją prezentację miała również Poznańska Fabryka Stropów, krajowy lider produkcji i sprzedaży stropów.

Kolejnym elementem spotkania były zajęcia wykładowo-laboratoryjne. Dr inż. arch. Krzysztof Borowski przeprowadził zajęcia zatytułowane „Metodyka nauczania rysunku odręcznego akademickiego”. Młodzież wysłuchała wykładu o rysunku jako sztuce i umiejętności technicznej, podstawowych procesach rysowania, a także kryteriów oceniania. Nie zabrakło przykładów rysunku odręcznego w pracy inżyniera budowlanego.

W laboratorium fizyki budowli dr inż. Bronisław Hillebrand wprowadził adeptów AMS do zagadnień fizykalnych w budownictwie. Omówione zostały podstawowe parametry fizyczne oraz ich praktyczne zastosowanie. Uczestnicy mogli nie tylko zapoznać się z przyrządami pomiarowymi, ale także wykonać pomiar. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia przygotowane przez Andrzeja Białasa, studenta budownictwa oraz członka SKN BOB. Student poprowadził  zajęcia z badań akustycznych do których użył własnych instrumentów muzycznych – mis, talerzy i gongów. Zadowolenie uczestników było niesamowite, szczególnie po pokazie masażu dźwiękiem, który był omawiany pod kątem właściwości terapii akustycznej.

Bogate zajęcia tej edycji akademii to spotkanie z „zielonym budownictwem”. Wyjaśnienia historycznego urządzania zielonych ogrodów  i zagospodarowania otoczenia budynków przedstawił inż. Roman Pilch, wykładowca PWSZ w Koninie. W swojej prezentacji „Budownictwo zielone: tradycja-nowoczesność-technologie przyszłości” dał przykład współczesnych zastosowań w technologii energooszczędnych pasywnych przegród budowlanych na przykładzie obiektów istniejących w Polsce i na świecie. Autorskie opracowania projektowe i odniesienie do wizjonerskich założeń budownictwa ekologicznego oraz plus energetycznego.

W spotkaniu udział wzięło około 60 osób, a koordynatorem całości spotkania była Dorota Kwiatkowska.

• P1020697
  • P1020698