Niedziela, 14 lipca 2024

Odlewnictwo również w praktyce

16 Maja studenci pierwszego roku kierunku MiBM odwiedzili wraz z Panią prof. nadzw. dr hab. inż. Aleksandrą Pertek-Owsianną dwie hale odlewni Huty Aluminium w Koninie. Huta Aluminium Konin jest największym polskim producentem aluminiowych wyrobów walcowanych w postaci blach i taśm. Swoją działalność huta rozpoczęła w 1966 roku, produkując aluminium pierwotne w procesie elektrolizy, przez co była do 2009 roku jedynym producentem aluminium pierwotnego w Polsce. Wzrost popytu na produkty aluminiowe spowodował uruchomienie w 1972 roku produkcji wyrobów walcowanych. W 2009 roku dział elektrolizy został zamknięty ze względu na wysokie koszty energii elektrycznej, która jest wymagana w do przeprowadzania procesu elektrolizy.

Studenci zwiedzając odlewnię mieli możliwość zobaczyć, jak wygląda odlewnictwo w praktyce. Możliwość obserwacji procesów technologicznych poznanych na wykładach, pozwoliła zrozumieć ich celowość i sposób ich przeprowadzania. Na laboratoriach odbywających się w hali walcowni, studenci mogli czasami zobaczyć gotowe wlewki, które potem co tydzień mijali jako gotowy produkt w postaci blach. W trakcie zwiedzania odlewni studenci mogli w końcu zobaczyć skąd się takie  wlewki biorą i jak wygląda proces ich produkcji.

Na obu halach znajdowały się piece, z tą różnicą, że na jednej z nich wszystkie piece były piecami ogrzewanymi energią spalania powietrza i gazu (dwa z trzech powietrza, tlenu i gazu), a na drugiej hali wszystkie piece były indukcyjne które ogrzewane były energią elektryczną.
Wycieczka do Odlewni była bardzo interesująca, gdyż studenci mogli zobaczyć wiele procesów z bliska, pomimo trwającej produkcji, a wiedza zdobyta w taki sposób na pewno zostanie na długie lata w pamięci i przyda się w przyszłej karierze zawodowej studentów.