Piątek, 17 maja 2024

Konferencja ZDROWIE - SPORT - URODA

Powszechne pragnienie ludzi, aby być zdrowym, sprawnym i pięknym przyświeca rozwojowi nauki i techniki. Wychodząc z założenia, że każdy człowiek ma prawo wiedzieć, jak dbać o zdrowie, sprawność i urodę, Dziekan WKFiOZ PWSZ w Koninie dr Janusz Kwieciński wraz ze współpracownikami zorganizowali 16 maja br. wyjątkowe interdyscyplinarne spotkanie, mające na celu zaprezentowanie aktualnej wiedzy, rozwianie mitów i udzielenie rzeczowych rad, aby każdy z uczestników mógł je wykorzystać dla podniesienia jakości życia. Dlatego uczestniczyli w nim studenci pielęgniarstwa, wychowania fizycznego, fizjoterapii, dietetyki i kosmetologii, a także osoby zainteresowane doskonaleniem zawodowym pracujące w branży healt and beauty.
     Inicjatorem spotkania, a jednocześnie nawiązania współpracy PWSZ w Koninie z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu był dr Jerzy Jambor, wykładowca naszej uczelni  -  farmaceuta, specjalista drugiego stopnia w zakresie zielarstwa, prezes Zarządu Głównego Polskiego Komitetu Zielarskiego oraz założyciel i członek Zarządu Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, twórca lub współtwórca wielu powszechnie stosowanych leków roślinnych.
     Forum to zgromadziło wyjątkowych naukowców i profesjonalistów, którzy przygotowali niezwykłe wystąpienia. Świadczy o tym poniższe zestawienie.

SESJA PLENARNA
prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski -  „W niewoli wolnych rodników”
prof. dr hab. Iwona Wawer – „Racjonalna suplementacja diety”
prof. dr hab. Tomasz Tasiemski - „Adaptowana aktywność fizyczna osób po urazie rdzenia kręgowego –  forma rehabilitacji czy sport wyczynowy”
prof. dr hab. Gerard Nowak – „Fitoekdysony”
dr  Karolina Wielgus – „Biomedyczne kierunki wykorzystania konopi włóknistych”
prof. dr hab. Bogdan Kędzia – „Prebiotyczne i probiotyczne właściwości produktów  pszczelich”

SESJA PANELOWA -  KULTURA FIZYCZNA I FIZJOTERAPIA:
prof. dr hab. Ryszard Strzelczyk – „Wybrane aspekty przygotowania zawodnika do  uczestnictwa w rywalizacji sportowej”
dr hab. Maciej Tomczak – „Psychologiczne uwarunkowania sukcesów w sporcie”
dr hab. Małgorzata Waligórska – „Aktywność fizyczna jako niezbędny element życia i zdrowia człowieka - znany problem w nowej odsłonie"
mgr Mariusz Ratajski – „Przekleństwo atletek”

SESJA PANELOWA - PIELĘGNIARSTWO:
prof. dr hab. Tomasz Tasiemski – „Zaburzenia seksualno-prokreacyjne u mężczyzn po urazie rdzenia kręgowego”
dr Alina Roszak – „Zagrożenia dla życia i urody”
dr Agnieszka Andrearczyk-Woźniakowska  - „Problem reintrodukcji malarii w Polsce w świetle aktualnych danych demograficznych”
mgr Monika Stołecka „ Możliwości wykorzystania opatrunków specjalistycznych w leczeniu i profilaktyce odleżyn.” (CONVATEC)
mgr Barbara Romanowska „Tekstylia wspomagające leczenie chorób dermatologicznych"
mgr Bogumiła Woźniak „Problemy podologiczne osób z niepełnosprawnością”.
mgr Karina Niedźwiedzka „Dziecko z problemami autystycznymi jako pacjent”.
mgr Maciej Wiatrowski „Raport z dostępności placówek Służby Zdrowia dla osób z niepełnosprawnością”.

SESJA PANELOWA -  DIETETYKA I KOSMETOLOGIA
dr hab. Marcin Ożarowski, prof. IWNiRZ – „Ekstrakty roślin leczniczych jako źródło związków czynnych stosowanych w kosmetykach naturalnych – postęp i perspektywy rynkowe”
dr Ewelina Petzke  –  „Negatywny wpływ wybranych składników kosmetyków na skórę”
dr Agnieszka Saran-Jagodzińska – „Interakcje leków z żywnością”
mgr Anna Kowalczyk: „Innowacyjne substancje aktywne kosmetyków” (AFLOFARM)
mgr  Katarzyna Krawczyk: „Innowacyjne formy aplikacji kosmetyków” (AFLOFARM)
mgr inż. Marek Dobosz: „Trendy w przemyśle spożywczym” (HORTIMEX)

SESJA POSTEROWA
  1. dr Mariola Dreger, Małgorzata Górska-Paukszta, dr Karolina Wielgus: Roślinne kultury komórkowe źródłem surowca do produkcji kosmetyków
  2. dr Karolina Wielgus, dr Mariola Dreger: Zastosowanie olejków eterycznych jako naturalnych konserwantów w kosmetykach - ocena skuteczności i bezpieczeństwa
  3. dr hab. Marcin Ożarowski, dr Karolina Wielgus: Substancje naturalne z roślin Ameryki Południowej źródłem aktywnych fitokosmetyków – wykorzystanie technologii roślinnych kultur in vitro
  4. dr Milena Szalata, Aleksandra Deja, Piotr Gulewicz, Grażyna Mańkowska, dr Karolina Wielgus: Działanie przeciwbakteryjne wybranych ekstraktów z szałwii (Salvia officinalis L.) na Agrobacterium tumefaciens
  5. dr Marcin Ożarowski: Znaczenie pielęgnacyjne roślinnych komórek macierzystych w formie ekstraktu i kultur komórkowych – aktualny stan
     Gościem specjalnym sprawującym patronat medialny był Pan Wiktor Szukiel wydawca i redaktor naczelny Czasopisma Aptekarskiego. Uczestnicy mogli podziwiać także wystawę plastyczna prac Pana Adama Półtoraka znanego artysty – miedziorytnika.
     Podziękowania należą się także podmiotom wspierającym finansowo i organizacyjnie konferencję: władzom Starostwa Powiatu Konińskiego, Prezydentowi Miasta Konina oraz zarządowi Centrum Handlowego Ferio i przedsiębiorstwom:  VinKon S.A. w Koninie i  Convatec Polska sp. z o.o. w Warszawie.
       Uczestnicy wyrazili nadzieję, że tego typu konferencje będą cyklicznie organizowane przez PWSZ w Koninie we współpracy z czołowymi instytutami badawczymi i przedsiębiorstwami.

SESJA PANELOWA -  KULTURA FIZYCZNA I FIZJOTERAPIA
  • IMAG0024