Wtorek, 30 kwietnia 2024

Rektor i dziekan Wydziału Filologicznego z wizytą w uczelniach partnerskich w Niemczech

W dniach 11-16 czerwca br. JM prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak i dr Anna Stolarczyk-Gembiak, dziekan Wydziału Filologicznego, złożyli wizytę na uczelniach partnerskich w Niemczech.

Rozmowy w Wyższej Szkole Zawodowej w Merseburgu miały na celu zacieśnienie dotychczasowej współpracy i wskazanie kierunków studiów oraz osób odpowiedzialnych za wymianę w konkretnych obszarach. Uczelnia w Merseburgu ma doskonałą infrastrukturę oraz szczególne osiągnięcia w obszarze nauk technicznych, stąd wymiana wiedzy i doświadczenia może być istotna dla naszej uczelni.

Spotkanie z prof. Wolfgangiem Loerscherem na Uniwersytecie Lipskim pozwoliło na określenie priorytetów dalszej współpracy naukowej w obszarze nauk humanistycznych, w tym zwłaszcza językoznawstwa.

Z kolei na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt JM prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak wygłosił wykład plenarny podczas „V Międzynarodowej Konferencji Języków kraju pochodzenia: polskiego, tureckiego i rosyjskiego”, natomiast dr Anna Stolarczyk-Gembiak z dr Ewą Bagłajewską-Miglus z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą prowadziły jeden z siedmiu warsztatów, dedykowany tłumaczom i nauczycielom języka polskiego.

Rozmowy na szczeblu władz uczelni pozwoliły określić kierunki dalszej współpracy na polu nauki i dydaktyki oraz wymiany studentów.

dr A. Stolarczyk-Gembiak