WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Piątek, 14 czerwca 2024

Biura karier w Polsce

Czym są biura karier?

Nazwa pochodzi z języka angielskiego (Career Services), gdyż właśnie z Wielkiej Brytanii pomysł przywędrował do Polski, przy czym słowo career oznacza poza spektakularnym sukcesem także mozolny i zwyczajny rozwój zawodowy. Biura zajmują się zawodową promocją studentów czy absolwentów uczelni, pomagają im funkcjonować na rynku pracy, prowadzą poradnictwo zawodowe, szkolenia, informują o miejscach pracy, nawiązują kontakty z firmami. Biura karier pojawiły się w Polsce w latach 90-tych – najwcześniej na  Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1993) i stale powstają kolejne. 
 
Główne obszary działania
 
Działania doradcze i szkoleniowe: szkolenia i seminaria dla studentów, szkolenia otwarte jak również wpisane w program studiów, poradnictwo indywidualne, testy psychologiczne, rozmowy doradcze, pomoc w przygotowaniu się do kontaktów z pracodawcą; imprezy szkoleniowe: Akademia Kariery, INTRO, Władcy Przyszłości.
 
Działania informacyjne: własne publikacje i poradniki, bezpłatna dystrybucja poradników, dostęp do bazy danych firm, informacje o ofertach pracy dla absolwentów.
 
Działania badawcze: badania ankietowe studentów, badania preferencji pracodawców. Kontakty z pracodawcami: prezentacje firm na uczelni, targi pracy lub sesje rekrutacyjne.
 
Organizacja
 
Większość biur działa jako autonomiczne jednostki uczelni wyższych powołane decyzją Senatu uczelni, podległe rektorom lub prorektorom. Nie są to instytucje komercyjne. Finansowane są głównie z funduszy uczelni. Przeciętnie zatrudniają 3-4 osoby, mają własne pomieszczenia, zaplecze techniczne, komputery, w większości sale szkoleniowe oraz dostęp do Internetu.
 
Ogólnopolska Sieć Biur Karier (OSBK)
 
W grudniu 1998 roku utworzona została OSBK, której głównym celem jest wymiana doświadczeń i informacji oraz pomoc w organizowaniu nowych biur. Wszystkie biura mają wspólny cel i funkcjonują według określonych standardów, każdy ośrodek wypracowuje również indywidualne metody pracy. Wymianie tych doświadczeń sprzyjają cykliczne spotkania członków OSBK: grudniowe konferencje w Krakowie i letnie spotkania szkoleniowe w różnych częściach Polski.
 
Biura Karier stanowią znaczny potencjał zarówno biorąc pod uwagę doświadczenia i wiedzę, jak i uwzględniając aspekt organizacyjny i logistyczny.

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki