Piątek, 17 maja 2024

Pierwsza Dama w PWSZ

Rektor prof. Mirosław Pawlak w towarzystwie senatora Ireneusza Niewiarowskiego, starosty Małgorzaty Waszak oraz Wiesława Steinke, przewodniczącego Rady Miasta, powitał w sobotę (5 lipca) Annę Komorowską, Pierwszą Damę RP, która była gościem Forum Debaty Publicznej „Kobieta wiejska między tradycją a nowoczesnością. Rola kobiet w społecznościach lokalnych” odbywającego się w PWSZ w Koninie.

Podczas wystąpienia Anna Komorowska mówiła o tym, że coraz więcej kobiet angażuje się w życie społeczne i podkreślała, że rolą prawdziwego lidera jest przekonywanie innych ludzi do współpracy i działania. Zauważyła też, że wzrasta liczba organizacji pozarządowych, co świadczy, że w Polakach jest „masa inicjatyw”.

W trakcie konferencji podkreślano, że co trzeci sołtys w Polsce to kobieta. Panie zasiadają w radach gmin i radach powiatów. Największymi wyzwaniami, jakie stoją przed wiejskimi kobietami jest walka z ukrytym bezrobociem oraz zatrzymanie młodych na wsi. Jednym ze sposobów rozwiązania problemów mogą być wiejskie przedszkola oraz szkoły, które w obliczu likwidacji powinny być przejmowane przez lokalne stowarzyszenia.

Udział w Forum nie był jedynym punktem wizyty Anny Komorowskiej w Koninie. Małżonka Prezydenta RP odwiedziła na Placu Wolności młodzież biorącą udział w Przystanku PaT, a także posadziła w centrum miasta „Dąb Wolności”.

iwa
Zdjęcia:  Piotr Molęcki/KPRP