Piątek, 17 maja 2024

By ratować życie….

Zbiórka krwi zorganizowana przez studentów z Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy PWSZ w Koninie odbyła się 23 października 2014 r. W sali 5B, gdzie studenci i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oddawali krew, było tłoczno przez cały dzień. Ponad 70 osób oddało krew a trzydzieści zapisało się jako potencjalni dawcy szpiku. W akcji uczestniczyło znacznie więcej osób, jednak z różnych przyczyn nie wszyscy mogli być dawcami krwi. W sumie zebrano jej prawie 33 litry.

Akcje zbierania krwi w PWSZ w Koninie są organizowane od początku funkcjonowania Uczelni. Obecnie studenci z klubu HDK PCK organizują je trzy razy w roku. Krew pobiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Kalisza. Inicjatorami ostatniej akcji byli Martyna Włodarczyk (III rok pracy socjalnej) i Przemysław Karkus (IV rok budownictwa). Współorganizatorem był Samorząd Studentów PWSZ w Koninie. Zbiórkę krwi honorowym patronatem objęli Józef Nowicki, Prezydent Miasta Konin oraz prof. Mirosław Pawlak, Rektor PWSZ w Koninie. Wśród sponsorów znaleźli się: Pizzeria Lele, Kino „Helios”, Hala Widowiskowo-Sportowa Rondo (MOSiR Konin). Jako partnerzy akcję wsparli PCK Konin i Bank Żywności w Koninie.

Wśród osób, które oddały w tym dniu krew przeprowadzono losowanie nagród – biletów do kina, vouchery na pizze, wejściówki na kręgle. Podczas akcji zbierano także czekolady i inne słodycze dla dzieci z domów dziecka.

Jak powiedzieli organizatorzy, przeprowadzanie takich akcji ma sens z dwóch powodów: po pierwsze, pomaga się innym; po drugie aktywizuje społecznie studentów.

– Liczba uczestników akcji przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy wszystkim, którzy z dobrego serca przyszli oddać krew, zostać dawcą szpiku i podzielić się życiem. Dziękujemy również wszystkim, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogli oddać krwi. Podziękowania składamy również na ręce władz Uczelni, administracji i Biura ds. Promocji za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu akcji oraz dyrekcji i nauczycielom szkół średnich w Koninie, z których uczniowie licznie przybyli do PWSZ. Szczególne podziękowania kierujemy do Prezydenta Miasta Konina, Józefa Nowickiego oraz JM Rektora PWSZ w Koninie, prof. dra hab. Mirosława Pawlaka, za objęcie honorowym patronatem akcji oraz do sponsorów i partnerów akcji – dodali Martyna i Przemek.

Młodzi ludzie, którzy oddali krew, zapytani czemu uczestniczą w takich akcjach, odpowiedzieli, że przecież to normalne pomagać innym, a tak niewiele wysiłku trzeba włożyć, by ratować życie…
ekdar

• DSC03458