Sobota, 8 czerwca 2024

II konkurs krajoznawczy już za nami ...

Wykładowcy Instytutu Neofilologii ze specjalności język niemiecki - dr Grzegorz Pawłowski i mgr Dariusz Dolatowski – zorganizowali konkurs krajoznawczy adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych obszaru konińskiego. Imprezę poprowadziła studentka III-go roku filologii germańskiej - Magdalena Mańka. Imprezę rozpoczęła interpretacja piosenki niemieckojęzycznej.
Oficjalnego otwarcia konkursu dokonał prorektor PWSZ w Koninie - dr Jerzy Jasiński. Życzył on wszystkim reprezentantom poszczególnych szkół sukcesów oraz najlepszych wyników. Prowadzącymi konkursy byli studenci III-go roku filologii germańskiej - Katarzyna Królak, Karolina Silna, Judyta Głowacka, Angelika Janc i Dawid Waleriańczyk.
W etapie finałowym konkursu udział wzięło jedenaście 3-osobowych drużyn, które reprezentowały szkoły z: Radziejowa, Słupcy, Turku, Wrześni, Koła, Kłodawy i Jarocina.

- Kompetencja interkulturowa jest nieodłączną częścią nauki języka obcego. Niewątpliwie lingua franca dzisiejszego świata to język angielski, jednak to język niemiecki ze względu na nasze położenie geograficzne odgrywa szczególną rolę. Jest to nie tylko język naszego sąsiada, ale największego pod względem ekonomicznym i najważniejszego pod względem strategicznym partnera, z którym budujemy relacje na wielu płaszczyznach. Ze względu na wymiar ekonomiczny język niemiecki jest i będzie istotny na wszystkich szczeblach funkcjonowania rynku pracy - podkreśliła dr Anna Stolarczyk, dyrektor Instytutu Neofilologii PWSZ w Koninie. Aby skutecznie porozumiewać się z partnerem, należy starać się go zrozumieć, co staje się możliwe dzięki znajomości języka w wymiarze kodu i kompetencji kulturowej.
Studenci III roku filologii germańskiej przybliżyli natomiast w formie prezentacji multimedialnej naszą Uczelnię i podkreślili najważniejsze korzyści wynikające ze studiowania filologii germańskiej z przedsiębiorczością w PWSZ w Koninie.

Drużyny podjęły wyzwanie i w trzech kolejnych rundach odpowiadały na pytania z dziedziny: kultury, historii, polityki, sportu i geografii. Poziom był niezwykle wyrównany. Zauważyć należy, że uczniowie biorący udział w konkursie byli bardzo dobrze przygotowani, czego potwierdzeniem była m.in. konieczność dogrywki po pierwszej turze pytań. Najlepsi znaleźli się w finale, a zwycięzcami zostali: I miejsce - Zespół Szkół i Placówek im. W. Łokietka w Radziejowie, II miejsce - Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza we Wrześni, III miejsce – Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy. Organizatorzy imprezy  pogratulowali i wręczyli dyplomy uznania oraz pamiątki wszystkim uczestniczącym drużynom. Laureatom dodatkowo wręczono jeszcze nagrody rzeczowe.

Dziękujemy za udział w naszym konkursie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii strony Instytutu Neofilologii.
Liczymy na  udział w kolejnej edycji konkursu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

• DSC08546
  • DSC08550