Sobota, 8 czerwca 2024

Profesjonalnie o profesjonalnych praktykach

Patronat honorowy:

W ramach projektu „Profesjonalne praktyki – profesjonalni nauczyciele”, realizowanego przez PWSZ w Koninie w partnerstwie z Miastem Konin, POKL działanie 3.3.2., zorganizowano 14 listopada br. w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ w Koninie konferencję naukową „Ku poprawie jakości praktyk pedagogicznych”.

Tegoroczne obrady odbywały się pod hasłem „Ku poprawie jakości praktyk pedagogicznych”. Dyskusja toczyła się miedzy innymi wokół tematów: rozpatrywanie aspektów poprawy jakości praktyk pedagogicznych na kierunkach studiów filologia angielska, filologia niemiecka i pedagogika (z punktu widzenia nauczycieli, studentów, doradców metodycznych); uwarunkowania poprawy jakości kształcenia i wychowania (teoretyczne i praktyczne); diagnoza ucznia i zespołu uczniowskiego u podstaw skutecznej edukacji; wyznaczniki dobrego przygotowania praktykanta do zajęć edukacyjnych w klasie; obserwacje i hospitacje zajęć edukacyjnych jako forma procedury poprawy jakości edukacji; gromadzenie i jakościowe wykorzystywanie literatury oraz materiałów edukacyjnych przez studentów – praktykantów; dokumentacja praktyki pedagogicznej wobec procedur ewaluacji poprawy jakości praktyki pedagogicznej; zajęcia lekcyjne a zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne jako przedmiot ewaluacji ku poprawie jakości praktyki zawodowej, ewaluacja i nowatorstwo w dążeniu ku poprawie jakości praktyki pedagogicznej; programy terapeutyczne i ich skuteczność w kontekście poprawy skuteczności edukacyjnych oddziaływań wobec podmiotu; ośrodki metodyczne i uczelnia wobec jakości praktyk pedagogicznych w szkole; współdziałanie nauczycieli, studentów oraz nauczycieli akademickich w ewaluacji i poprawie jakości praktyk pedagogicznych; przejawy poprawy jakości edukacji - prezentacje w działaniu, pokazy i warsztaty z udziałem studentów, uczniów, a także nauczycieli.

Konferencja była skierowana do przede wszystkim do nauczycieli – opiekunów praktyk z różnych typów szkół, studentów zainteresowanych problematyką praktyk pedagogicznych w toku studiów nauczycielskich, nauczycieli akademickich oraz pracowników nadzoru pedagogicznego, doradców, pracowników i działaczy samorządów lokalnych.
Przedsięwzięcie to miało głównie na celu określenie i wyeksponowanie związków między kształceniem teoretycznym a praktycznym kandydatów do zawodu nauczyciela w kontekście poprawy jakości praktyk pedagogicznych; podkreślenie znaczenia podstaw metodologicznych oraz procedur ewaluacyjnych w dążeniu do poprawy jakości praktyki pedagogicznej w kontekście podstaw programowych oraz standardów kształcenia nauczycieli, upowszechnienie wyników badań empirycznych– ku poprawie jakości praktyk pedagogicznych; stworzenie forum do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz poglądów między podmiotami jako uczestnikami procesów edukacyjnych w szkole i w uczelni z uwzględnieniem wielopłaszczyznowych dialogów wśród nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz studentów.

Na forum konferencji odbyły się wystąpienia oraz prezentacje w formie warsztatów. Głos zabrali: prorektor PWSZ w Koninie, doc. dr Jerzy Jasiński, prof. nadzw. dr hab. Jan Grzesiak (przewodniczący konferencji), prof. dr hab. Wojciech Maliszewski, prof. dr hab. Czesław Plewka, dr Marek Derenowski, dr Krzysztof Wereszczyński, mgr Irena Smucerowicz, mgr Agnieszka Pawelczyk, Magdalena Mańka, mgr Dagmara Kuznowicz-Wolska, dr Maciej Krzemiński oraz dr Mariusz Jabłoński.

Patronat honorowy nad konferencją objęli prof. nadzw. dr hab. Mirosław Pawlak, Rektor PWSZ w Koninie oraz Józef Nowicki, Prezydent Miasta Konina.

• DSC08208
  • DSC08210