Piątek, 7 czerwca 2024

Seminarium Stowarzyszenia Samorządowego A2 – Wielkopolska i PWSZ w Koninie

„Współdziałanie samorządów lokalnych – element PR-u czy sprawnego zarządzania?” to temat przewodni seminarium naukowego, które odbyło się 15 listopada br. w Centrum Wykładowo – Dydaktycznym PWSZ w Koninie. Było ono częścią obchodów 15-lecia PWSZ w Koninie. Spotkanie zorganizowali Wydział Społeczno-Techniczny PWSZ w Koninie i Stowarzyszenie Samorządowe A2 – Wielkopolska.  Patronat honorowy nad seminarium objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydent Miasta Konina.

Otwarcia seminarium dokonali prof. nadzw. dr hab. Mirosław Pawlak, Rektor PWSZ w Koninie oraz Ryszard Nawrocki, Prezes  Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego A2 – Wielkopolska, wójt gminy Stare Miasto.

Pierwszym punktem spotkania było uroczystego podpisanie porozumienia między PWSZ w Koninie a Stowarzyszeniem Samorządowym A2 – Wielkopolska, którego dokonali w imieniu uczelni rektor, prof. nadzw. dr hab. Mirosław Pawlak oraz w imieniu Stowarzyszenia jego Prezes,  Ryszard Nawrocki. W ramach podpisanej umowy Stowarzyszenie  i Uczelnia zobowiązały się do współpracy w zakresie prowadzenia wspólnych badań dotyczących gmin działających w Stowarzyszeniu,  współorganizacji przedsięwzięć promocyjnych oraz współpracy w zakresie prowadzenia studiów podyplomowych.

Jako pierwszy podczas seminarium głos zabrał dr Artur Zimny – dziekan Wydziału Społeczno – Technicznego PWSZ w Koninie, który  wygłosił wykład „Wzdłuż autostrady A2 – postęp, stagnacja czy regres”? Następnie „O roli samorządów lokalnych w kształtowaniu dochodów gmin z nieruchomości” mówił dr inż. Marian Błażek z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Koninie. „Stowarzyszenie Gmin Pomorskich na rzecz Budowy Autostrady A-1 jako jedna z form współpracy jednostek samorządu terytorialnego” to temat wystąpienia Andrzeja Stanucha – prezesa Zarządu, burmistrza miasta i gminy Pelplin. Uczestnicy seminarium mogli dowiedzieć się także podczas wystąpienia Łukasza Filipiaka, dyrektora Biura Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski „O analizie preferencji inwestorów zagranicznych na przykładzie projektów z województwa wielkopolskiego.
W drugiej części spotkania głos zabrał Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, wójt Gminy Kobylnica Leszek Kuliński, który mówił o działaniach samorządów lokalnych w promocji źródeł energii odnawialnej. Następnie Grażyna Kazuś, Przewodnicząca Zarządu Związku Gmin Regionu Słupeckiego, wójt gminy Słupca, zabrała głos w kwestii współpracy samorządów lokalnych w ramach Związku Gmin Regionu Słupeckiego. Na koniec spotkania Ryszard Nawrocki, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Samorządowego A2 – Wielkopolska, wójt Gminy Stare Miasto, przedstawił rolę Stowarzyszenia w działaniach  na rzecz rozwoju gospodarczego miast i gmin Wielkopolski.

Mata/ekdar

• DSC08349