Sobota, 8 czerwca 2024

Abecadło przyszłych przedsiębiorców

Centrum Rekrutacji i Karier PWSZ w Koninie, we współpracy z Polską Fundacją Przedsiębiorczości ze Szczecina, zorganizowało 10 i 11 maja dwa szkolenia dla studentów: „ABC przedsiębiorczości” i „ABC fakturowania – obrót krajowy i zagraniczny”.

• 10 maja studenci poznali zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Po pierwsze, jak przeprowadzić analizę pomysłu na firmę, a następnie jak skutecznie zarejestrować firmę, do czego służy formularz CEIDG-1, jak i gdzie poszukiwać środków finansowych na rozpoczęcie działalności, jakie są formy opodatkowania działalności i obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne. Uczestnikami szkolenia byli studenci kierunków bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, logistyka, zarządzanie.
  • 11 maja uczestnicy poznali natomiast zasady prawidłowego wystawiania faktur VAT, faktur korygujących, zaliczkowych i innych, a także zasady rozliczania sprzedaży i zakupu pod względem podatkowym. Dowiedzieli się jakie są sposoby płatności i inne czynniki prowadzenia działalności gospodarczej, które mają wpływ na prawidłowość rozliczania sprzedaży pod względem podatku VAT. Ponadto przedstawiono im przepisy dotyczące obowiązku dokumentowania sprzedaży fakturami i niezbędnych na nich danych, zasad wystawiania faktur tradycyjnych i elektronicznych, fakturowania transakcji transgranicznych. W szkoleniu uczestniczyli studenci kierunku finanse i rachunkowość, logistyka, zarządzanie. To szkolenie cieszyło się  bardzo dużym zainteresowaniem.
Oba spotkania poprowadziła Justyna Maćkowiak ze Szczecina, praktyk z wieloletnim doświadczeniem, doradca gospodarczy, trener w dziedzinie przedsiębiorczości, zarządzania finansami, rozpoczynania działalności gospodarczej, prowadzenia księgowości i podatków, kadr i płac, oraz innych tego typu usług. Sama również prowadzi działalność gospodarczą.