Piątek, 17 maja 2024

Engineer Student Award 2017

Konkurs dla studentów Politechnik
1 kwietnia rusza pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu Engineer Students Award 2017 dla studentów Politechnik, których kierunek studiów lub pasja odnoszą się do infrastruktury torowej. Organizatorem konkursu jest TransComfort, Business Unit M&MR Trading Polska Sp. z o.o., współorganizatorem Dätwyler Sealing Technologies Deutschland GmbH.
Branża kolejowa oraz infrastruktury torowej potrzebują połączenia sfery biznesowej oraz naukowej. Stąd projekt na granicy owych dwóch wymiarów – Engineer Student Award 2017. TransComfort i Dätwyler chcą promować młodych ludzi, którzy będą mogli wdrażać w Polsce pionierskie rozwiązania na skalę światową.
Konkurs polega na przedstawieniu autorskiego rozwiązania do jednego z pięciu zadań w terminie od 1 kwietnia do 31 sierpnia. Wręczenie nagród nastąpi na stoisku TransComfort podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2017.
Do wygrania jest miesięczny staż u Dätwyler Sealing Technologies Deutschland GmbH oraz 3000 zł. TransComfort przyzna również dwa wyróżnienia po 1000 zł.
Wśród Partnerów i Patronów Engineer Student Award 2017 znaleźli się m.in. Urząd Transportu Kolejowego, Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO, Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz magazyn branżowy Rynek Kolejowy.
Po szczegóły zapraszamy na stronę internetową www.konkurs.transcomfort.pl oraz na fanpage https://www.facebook.com/engineerstudentaward/?fref=ts .

Engineer Student Award 2017
Contest for technical university students
On the 1st of April begins the first edition of the all-Poland competition Engineer Students Award 2017 for students whose faculty or passion refer to the track infrastructure. The competition is organized by TransComfort, Business Unit of M&MR Trading Polska Sp. z o.o., and co-organized by Dätwyler Sealing Technologies Deutschland GmbH.
Rail industry and railway infrastructure need to connect both, the sphere of business and science. Hence the project between these two dimensions – Engineer Student Award 2017. TransComfort and Dätwyler want to promote young people whose pioneer solutions will be able to be deployed in Poland.
Participants are expected to design a solution for one of five problems related to rail infrastructure, within 1st of April and 31st of August. The award ceremony will take place on the TransComforts booth during International Railway Fair TRAKO 2017.
Students can win a monthly internship at Dätwyler Sealing Technologies Deutschland GmbH and 3000 PLN. TransComfort will also award two prizes of 1000 PLN each.
Partners and Patrons of the Engineer Student Award 2017: the Railway Transport Office, Polish Chamber of Manufacturers of Equipment and Services for Railway, International Railway Fair TRAKO, Economy Advisers Group TOR and the branch magazine Railway Market.
For details please visit our website www.konkurs.transcomfort.pl and the fanpage https://www.facebook.com/engineerstudentaward/?fref=ts .