Sobota, 8 czerwca 2024

Czas seniorów

Instytut Pracy Socjalnej PWSZ w Koninie po raz kolejny zorganizował konferencję naukową, tym razem pt. „Senior jako wyzwanie dla pracy socjalnej”. Przybyłych gości, prelegentów oraz studentów przywitała dr Marta Cichocka, dyrektor Instytutu. Konferencję otworzył prof. nadzw. dr hab. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie,  który objął ją honorowym patronatem. Ciepłe słowa pod adresem konferencji wygłosili też na jej rozpoczęcie Marek Waszkowiak, wiceprezydent miasta Konina oraz Andrzej Nowak, wicestarosta powiatu konińskiego.

11 grudnia 2012 r. w auli PWSZ w Koninie wygłoszono kilkanaście referatów. O polityce społecznej wobec seniorów mówiła  Sylwia Pełtak, inspektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, o aktywnym starzeniu się referat wygłosiła dr Marta Cichocka, dyrektor Instytutu Pracy Socjalnej PWSZ w Koninie, zaś o samorealizacji przez uczestnictwo  i współżycie społeczne mówił prof. zw. dr hab. Dzierżymir Jankowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  O muzyce w życiu seniorów mówiła Jolanta Dota-Komorowska, która na co dzień jest dyrygentem chórów operowych. Jej wystąpienie ubarwione było przepięknymi nagraniami chórów.  Nie zabrakło również wykładu o życiu, a przede wszystkim o zdrowiu  seniorów w Polsce; referat pt. „Osoby starsze w polskiej rzeczywistości” wygłosiła dr n. med. Jolanta Twardowska-Rajewska. Wicedyrektor Instytutu Pracy Socjalnej, Dorota Kaźmierczak mówiła o roli pomocy społecznej wobec seniora.

Wśród prelegentów byli również przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Poznania i Konina. Lidia Wrocińska-Sławska z Poznańskiego UTW mówiła o roli instytucji Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz ich historii, Urszula Adamska z Konińskiego UTW mówiła z kolei o dokonaniach tegoż na przestrzeni 8 lat, które minęły od jego powstania. Na zakończenie konferencji studenci kierunku praca socjalna przedstawili referat o czasie wolnym seniora, widzianym okiem studentów, urozmaicony zebranymi przez siebie zdjęciami seniorów.
Konferencji towarzyszyła też wystawa zdjęć Marcina Olejniczaka i Macieja Spychalskiego pt. „Wiatr wieje tam gdzie chce”, będąca piękną egzemplifikacją problemu przemijania.

Konferencja ta była kolejną imprezą zorganizowaną w ramach obchodów 15-lecia PWSZ w Koninie. Honorowy patronat nad konferencją objęli rektor PWSZ w Koninie, prof. nadzw. dr hab. Mirosław Pawlak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydent Konina.

Dr Marta Cichocka
Dyrektor Instytutu Pracy Socjalnej PWSZ w Koninie