Sobota, 8 czerwca 2024

Dzień Instytutu Neofilologii czyli wszystko w językach obcych

„Humor, ironia, satyra” - pod takim hasłem 11 grudnia w budynku Centrum Wykładowo-Dydaktycznego PWSZ w Koninie zgromadzili się młodzi pasjonaci języka angielskiego i niemieckiego. Dzień Instytutu Neofilologii słowem wstępnym rozpoczął JM Rektor PWSZ prof. Mirosław Pawlak, który powitał wszystkich uczestników i zaprosił do wspólnej zabawy i rywalizacji.

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mieli do wyboru cztery konkursy, w których mogli sprawdzić swoją wiedzę, umiejętności językowe i talenty. Konkursy recytatorski i tłumaczeniowy odbywały się w dwóch sekcjach językowych, skecze teatralne zostały zaprezentowane w języku niemieckim a przygotowane przez uczestników prace plastyczne przemówiły do członków jury swoim własnym językiem humoru i satyry.

W programie Dnia Instytutu znalazły się również wystąpienia pracowników Instytutu Neofilologii. Wykłady dotyczące szeroko pojętych kwestii językowych wygłosili dr Grzegorz Pawłowski i dr Marek Derenowski.

Każdy konkurs oceniany był przez odrębne jury, w skład którego weszli dyrekcja, pracownicy i studenci Instytutu Neofilologii oraz pracownicy KDK i CKiS w Koninie. Jury oceniało nie tylko zdolności i umiejętności językowe uczestników, ale także oryginalność i świeżość ujęcia tematu. Doceniano również obecność humoru – motywu przewodniego całego wydarzenia. Wybór laureatów nie był prosty.  Uczestnicy wykazali się wysokim poziomem językowym i pomysłowością.

Główne nagrody zdobyli: Michał Jóźwiak z II LO w Koninie (konkurs tłumaczeniowy –sekcja angielska), Damian Kucharski z LO w Słupcy  (konkurs tłumaczeniowy – sekcja niemiecka), Monika Makarowicz z LO w Kole (konkurs recytatorski- sekcja angielska), Joanna Olejnicka z LO w Izbicy Kujawskiej (konkurs recytatorski – sekcja niemiecka). Praca wykonana przez Patrycję Kmiec, Patrycję Brodę i Agnieszkę Stępniewską zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie plastycznym. W konkursie teatralnym przyznano dwa równorzędne wyróżnienia dla klas I F i III G z II LO w Koninie. Po zakończeniu wszystkich konkursów i obrad jury nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. Uczniowie otrzymali dyplomy, bony upominkowe i liczne nagrody w postaci książek oraz drobnych upominków.

Dzień IN stanowił dla młodzieży doskonała okazję do poszerzenia wiedzy, rozwinięcia pasji, porównania swoich umiejętności z innymi uczestnikami konkursów, nawiązania nowych znajomości i poznania lokalnej społeczności akademickiej. Stanowiące myśl przewodnią Dnia IN humor, ironia i satyra, przerodziły się w prawdziwie dobry nastrój a budynek CW-D PWSZ przez kilka godzin rozbrzmiewał dwujęzycznym śmiechem.

Organizatorem wydarzenia był Instytut Neofilologii PWSZ w Koninie, głównym koordynatorem – mgr Ewa Konieczna. Patronat honorowy nad Dniem Instytutu Neofilologii sprawowali Pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Pan Józef Nowicki, Prezydent Miasta Konina w ramach obchodów 15 - lecia Uczelni.

Bożena Miastkowska
Instytut Neofilologii PWSZ w Koninie