Czwartek, 13 czerwca 2024

Jak uczyć (się) języków obcych ?

Instytut Neofilologii PWSZ w Koninie zorganizował pierwszą konferencję studencką, której tematem było: „Jak uczyć (się) języków obcych?” Konferencja odbyła się 15 stycznia br. i  wpisana została w kalendarz obchodów 15-lecia Uczelni, a jej głównym celem była aktywizacja studentów Neofilologii.

Za zorganizowanie konferencji odpowiedzialni byli dr Grzegorz Pawłowski i dr Marek Derenowski. Otwarcia dokonała dyrektor Instytutu Neofilologii PWSZ w Koninie dr Anna Stolarczyk-Gembiak. Podczas konferencji wygłoszonych zostało dziewięć referatów studenckich, a także trzy wykłady plenarne. Pierwszy, niezwykle interesujący wykład plenarny na temat efektywnego nauczania słownictwa wygłosiła pani prof. dr hab. Kazimiera Myczko. Drugi, niemniej inspirujący wykład plenarny wygłoszony przez prof. dr hab. Mirosława Pawlaka dotyczył efektywnego nauczania gramatyki języka obcego. W sesji popołudniowej usłyszeliśmy trzeci wykład plenarny na temat nauczania języków obcych w szkołach niemieckich, wygłosił go wieloletni nauczyciel a zarazem anglista niemiecki, pan Frank Sablowski. Wykład ten wygłoszony był w dwóch językach, niemieckim i angielskim. Następujące po wykładach plenarnych prezentacje studenckie dotyczyły różnorodnych zagadnień z zakresu dydaktyki języków obcych, takich jak poprawa błędów, wykorzystanie piosenek w nauczaniu języków, nauczanie gramatyki i słownictwa, dyscyplinie oraz autonomii nauczycielskiej.

prelegenci konferencji wraz z organizatorami (więcej zdjęć w galerii IN)

Na zakończenie konferencji studenci otrzymali upominki przygotowane przez Dział Promocji oraz pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w konferencji. Pozytywny odbiór konferencji przez studentów i wykładowców pozwala mieć nadzieję, że za rok zorganizowana zostanie kolejna konferencja studencka. Być może tym razem wykłady wygłoszą także studenci z innych szkół wyższych. Można mieć też nadzieję, że wynikiem konferencji będzie powołanie koła naukowego w Instytucie Neofilologii.

dr Marek Derenowski

• DSC09211