Niedziela, 23 czerwca 2024

Karta ECHE dla PWSZ w Koninie

Warunkiem udziału każdej szkoły wyższej w programie Erasmus i ubiegania się o środki finansowe na wyjazdy zagraniczne jest otrzymanie Karty Uczelni Erasmusa (Erasmus Charter for Higher Education). Karta ta nie jest przyznawana dożywotnio uczelniom, więc co kilka lat trzeba się o nią ubiegać na nowo, wnioskując w odpowiedniej instytucji. Uczelnia, której nie zostanie przyznana Karta, nie może otrzymać środków z programu Erasmus.

Rozróżniamy dwa rodzaje Karty Erasmus University Charter - standardową i rozszerzoną. Karta rozszerzona uprawnia do starania się o dofinansowanie wszystkich typów wyjazdów studentów i pracowników. Karta standardowa pozbawia uczelnię możliwości dofinansowania wyjazdów na praktyki.

Właśnie w minionym, 2013 roku wszystkie chcące uczestniczyć w Erasmusie uczelnie wnioskowały do Agencji Wykonawczej - The Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA, Executive Agency) w Brukseli, reprezentującej Komisję Europejską, o przyznanie takiej Karty. Wśród nich nie mogło zabraknąć także naszej uczelni.
Jednym z najważniejszych elementów wniosku o Kartę Uczelni Erasmusa jest tak zwana Erasmus Policy Statement czyli Deklaracja Polityki Uczelni Erasmusa. W dokumencie tym uczelnia przedstawia swoje priorytety w zakresie współpracy europejskiej (m.in. kryteria doboru uczelni partnerskiej, weryfikowanie potencjalnego kandydata na partnera do współpracy międzynarodowej, itp.).

Wnioski uczelni o nadanie Karty Uczelni Erasmusa oceniają specjalnie do tego wyłonieni przez Komisję Europejską, eksperci akademiccy.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż dla naszej Uczelni owe wnioskowanie zakończyło się pozytywnie, co oznacza, iż w latach 2014-2020 będziemy mogli ubiegać się o dofinansowanie wyjazdów zagranicznych w ramach nowego Programu Erasmus+ dla naszych studentów.