Czwartek, 23 maja 2024

VI Konferencja Naukowa ,,Problematyka społeczna regionu konińskiego w świetle badań"

Przedstawiciele instytucji działających na rzecz pomocy społecznej, wykładowcy i studenci PWSZ w Koninie uczestniczyli w konferencji naukowej zorganizowanej pod honorowym patronatem JM Rektora PWSZ w Koninie prof. zw. dr. hab. Mirosława Pawlaka „Problematyka społeczna regionu konińskiego w świetle badań studentów PWSZ w Koninie’’.

Organizatorem konferencji była Katedra Pedagogiki i Pracy Socjalnej PWSZ w Koninie, a współorganizatorami:  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie.

Konferencja miała zdecydowanie walor praktyczny. Wystąpienia  stanowiły pokłosie aktywności badawczej, przede wszystkim prowadzonej przez studentów w ramach przygotowywania prac licencjackich. Merytoryczną poprawność prezentacji zapewnili promotorzy prac z  Katedry Pedagogiki i Pracy Socjalnej. Problematyka badań i referatów dotyczyła takich problemów jak:  innowacji w polityce społecznej, nieobecności społecznej, zjawiska narkomanii, uzależnienia, przemocy rówieśniczej, biblioterapii, niedostosowania społecznego, aktywizacji osób starszych, emigracji zarobkowej a także  promocji zdrowia.

Na uwagę zasługuje duży stopień świadomości studentów związanej z możliwością zmiany oraz poprawy istniejącej sytuacji dotyczącej wybranych kwestii społecznych. Wszystkie wystąpienia zawierały rekomendacje dotyczące konkretnych wskazań optymalizujących działania środowiskowe i instytucjonalne. Tym bardziej to cenne, gdyż pośród słuchaczy i zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele instytucji zajmujących się pracą socjalną
i polityką społeczną.

Wszyscy prelegenci otrzymali okolicznościowe upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie.

Konferencji towarzyszyły warsztaty przeprowadzone przez ROPS w  Poznaniu „Wszystko w naszych rękach. Warsztaty zrównoważonego rozwoju - budowanie zasobów społeczności lokalnej we wdrażaniu Agendy 2030”

Konferencję podsumowali: dr Kazimiera Król i mgr Artur Cygan.

Kazimiera Król, Artur Cygan